Pasākumi, semināri, olimpiādes

Biedrības sanāksmes

Katra mēneša pirmajā trešdienā rudens – pavasara periodā, no septembra līdz maijam, tiek organizētas Latvijas Astronomijas biedrības sanāksmes. Tajās ir iespēja satikt domubiedrus, uzzināt astronomijas jaunumus, apmainīties ar vērtīgu informāciju, kā arī noklausīties populārzinātniskus priekšlasījumus.

Saite uz sanāksmi Google Meet vidē ir pieejama reģistrētiem sanāksmes dalībniekiem e-pastā. Uz datora jāizmanto Chrome vai Mozilla Firefox pārlūks, vai arī mobilā lietotne Google Meet.

Uzzini vairāk par sanāksmēm

Latvijā skolēnu astronomijas olimpiādes notiek regulāri jau kopš 1973. gada. Katru gadu aprīļa vidū skolēniem no Latvijas un arī citām valstīm, iepriekš piesakoties, ir iespēja piedalīties Latvijas atklātajā astronomijas olimpiādē. Šis pasākums nedaudz atšķiras no citām skolēnu olimpiādēm. Olimpiādē var piedalīties jebkurš 8.-12. klases skolēns, neatkarīgi no viņa zināšanu līmeņa astronomijā. Olimpiāde notiek divās kārtās.

Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas ietekmi, 2021. gadā Latvijas 49. atklātās astronomijas olimpiāde tika rīkota attālināti 21. un 24. aprīlī.

Par Latvijas 49. atklātās skolēnu astronomijas olimpiādes uzvarētājiem kļuva RTU inženierzinātņu vidusskolas audzēkņi Toms Cerbulis un Lukass Roberts Kellijs.
 
Olimpiādes galvenā balva – Celestron Skymaster 15×70 binoklis no ieskaties.lv. Godalgoto vietu ieguvēji balvās saņēma arī astronomijas grāmatas un žurnālu “Zvaigžņotā Debess”.

Iepriekšējo gadu neklātienes kārtas olimpiādes uzdevumi ir pieejami vietnē www.skolas.lu.lv Olimpiādes/astronomijas olimpiādes.

Latvijā sākot no 1989. gada regulāri tiek organizēti vasaras astronomijas pasākumi. Tie notiek augusta mēnesī Perseīdu meteoru plūsmas aktivitātes laikā. Pirmā nometne notika 1989. gada 12.-13. augustā Jūrmalā, Majoros, Lielupes krastā, kad meteorus pētnieciski novērot nolēma Latvijas skolēnu olimpiāžu uzvarētāju nometnes “Alfa” vairākkārtējo dalībnieku domubiedru grupa. 1990. gadā nometne notika Ērgļu apkaimē, kas astroklimatiski ir viena no tumšākajām vietām Latvijā. Savu vārdu pasākumi ieguva tikai 1991. gadā, kad dalībnieki atkārtoti devās uz Ērgļiem. Veicot meteoru novērojumus, visu nakti pie debesīm labi ir redzams Ērgļa zvaigznājs. Kopš tā laika tradicionāli nometnes tiek sauktas vasaras zvaigznāja Ērgļa spožāko zvaigžņu vārdos, kuriem atbilst grieķu alfabēta burti, sākot ar “Ērgļa alfu” 1991. gadā līdz pat šīs vasaras gaidāmajam “Ērgļa tau”. Nometnes notikušas visdažādākajās Latvijas vietās – Jūrmala, Ērgļi, Sigulda, Irbene, Baldone, Rucava, Zentene, Jūrkalne, Kocēni, Korģene, Augstkalne, Viļķene. 

Sākotnēji pasākuma uzdevums bija Perseīdu meteoru novērošana, vēlāk tas papildinājās ar citiem – dažādu debess spīdekļu (planētu, miglāju, galaktiku u.c.) apskatīšanu, zinātniskām lekcijām, komandu konkursiem, nakts un dienas astronomisku projektu izstrādēm, ekskursijām pa nometnes vietas apkārtni u.c. Daudzi dalībnieki nometnēs atgriežas atkārtoti. Gadu gaitā astronomijas nometnes ir izaugušas līdz semināru kvalitātei. Tagad tie ieņem svarīgu vietu Latvijas amatieru astronomijas dzīvē. Astronomijas pasākumiem ir izveidojušās savas tradīcijas, ir savs karogs, tiek veidoti T-krekli. Piedalīties gribētāju ir daudz, tagad dalībnieku skaits astronomijas semināros ir ierobežots. Amatieru astronomijas seminārs – tā ir iespēja praktiskā veidā uzzināt jaunu par Kosmosa pasauli un tā izpēti, pārbaudīt savus spēkus zināšanās un izdomā, labi pavadīt laiku

Piereģistrējieties astronomijas semināram jau savlaicīgi! Dalībniekiem līdz pasākuma sākumam ir jāiemaksā dalības maksa, kas sedz naktsmītnes un pārtikas izdevumus. Papildus izdevumi iespējami ekskursiju laikā.

Uzzini vairāk par Ērgļa semināriem