Marta sākumā, skatoties ārā pa logu, šķiet, ka pavasara atnākšana ir pārspīlēta. Aina kā uz Ziemassvētkiem! Tomēr visi būs pamanījuši, ka Saule uzaust ātrāk un noriet arvien vēlāk, saīsinot tumsas laiku. Arī dabā, par spīti aukstumam un sniegiem, pamošanās notiek kā ierasts – zīlītes skandina savas pavasara dziesmas un dzeņi rībina sausajos kokos. Tikmēr debesīs ziemas klasiku pamazām nomaina pavasara aina – Orions vietu atdod karaliskajam Lauvas zvaigznājam.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs vērojams marta beigās. Jāatceras, ka šī planēta nepaceļas pārāk augstu virs horizonta un noriet drīz pēc Saules rieta. Šoreiz meklējama pēc Saules rieta zemu pie rietumu horizonta. 27.martā netālu no Merkura atradīsies Jupiters.

* Venēra ir labi redzama vakaros pēc Saules rieta. Meklējiet spožu zvaigzni rietumos. 1. un 2. martā Venēra sastādīja kompāniju Jupiteram, bet marta nogalē tā paviesosies Urāna tuvumā, lai gan jāpiebilst, ka 30.marta tikšanās nebūs tik iespaidīga kā tā, ko varēja vērot marta sākumā, jo Urāns nav aplūkojams ar neapbruņotu aci. Vajadzēs vismaz binokli. 24.martā būs vērojama kārtējā planēta-Mēness-planēta kombinācija, kur rindā sakārtojušās būs Urāns, Mēness un Venēra. Šeit gan spēkā ir tā piebilde, ka Urāns ar neapbruņotu aci nav redzams, bet fotografējot viennozīmīgi tiks kadrā.

* Marss gandrīz visu martu uzturēsies Vērša zvaigznājā, tikai pēdējās marta dienās iesoļojot Dvīņu zvaigznājā. 28.martā sarkanajai planētai pievienosies Mēness.

* Jupiters novērojams zemu pie horizonta rietumos pēc Saules rieta.

* Saturns nav novērojams.

* Urāns novērojams neilgu brīdi pēc Saules rieta Auna zvaigznājā, bet ar katru dienu atrodas arvien tuvāk horizontam. Urāna aplūkošanai būs nepieciešams vismaz binoklis.

* Neptūns marta mēnesī nav novērojams.

Komētas

Martā nav paredzētas ar neapbruņotu aci novērojamas komētas, bet ar komētām ir kā ar bitēm – nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

16./17. marts – Corona Australīdas. Šī ir vāja plūsma, kuras radiants meklējams dienvidu puslodes zvaigznājā Dienvidu Vainags. Gaidāmi aptuveni 10 meteori stundas laikā. Šogad plūsmu vērot netraucēs Mēness. Jāmeklē “krītošās zvaigznes”, kuras no dienvidiem lido ziemeļu virzienā. Radiants praktiski ir aiz horizonta. Plūsma ilgst tikai dažas dienas.

22./23. marts – Kamelopardalīdas, kuru radiants atrodas Žirafes zvaigznājā. Lai arī stundas laikā tiek prognozēti tikai daži meteori, tie ir unikāli ar savu niecīgo ātrumu – aptuveni 7km/s. Šogad novērojumus Mēness netraucēs.

Šajā pašā datumā vērojama marta Geminīdu plūsma, kuru atklāja tikai 1973. gadā. Tā ir maz izpētīta plūsma, tādēļ ikviens ir aicināts novērot šo meteoru plūsmu, kuras radiants meklējams Dvīņu zvaigznājā. Tā kā arī šie ir lēni meteori, tad uzskata, ka abas šajā naktī maksimumu sasniedzošās plūsmas ir vienas komētas atstātās atlūzu astes.

Mēness

7. marts – pilnmēness (Tārpu Mēnesis)

15. marts – pēdējais ceturksnis

21. marts – jauns Mēness

29. marts – pirmais ceturksnis

Citi notikumi

14.marts – Pī (3,14..) diena

20. marts – plkst. 23:24 iestājas astronomiskais pavasaris.

21.marts – Cerēra atrodas opozīcijā. Tās aplūkošanai nepieciešams binoklis, bet labāk teleskops (4+ collas). Meklējama Berenikes Matu zvaigznājā.

26.marts – neaizmirstam “pagriezt laiku”. Jāgriež stundu uz priekšu. Vakaros ilgāk būs gaišs.

Iesakam apskatīt

* Planētas – Venēra pēc Saules rieta. Marss redzams nakts lielāko daļu.

* Aptuveni pusotru stundu pēc Saules rieta pavērojiet debesis rietumu pusē. Ja pamanīsiet milzīgu, tikko manāmas gaismas piramīdu, tad ziniet, ka tā ir zodiakālā gaisma. Protams, jāatrodas tumšā vietā. Ja rietumu virzienā no jums atrodas pilsēta vai ciems ar intensīvu apgaismojumu, tas būtiski traucēs ieraudzīt šo interesanto veidojumu.

* Ekstrēmo sporta veidu cienītājiem iesakām piedalīties Mesjē maratonā. Maratonam piemērotākie datumi iekrīt marta vidū, tādēļ 2023.gadā labākā nedēļas nogale šim izaicinājumam ir 18. un 19 marts, kad varētu paspēt apskatīt visus Mesjē kataloga objektus. Otrs ieteicamākais laiks ir 25. un 26.marts. Vairāk par maratonu varat lasīt šeit: http://messier.seds.org/xtra/marathon/marathon.html

* Iemācīties atrast Vēršu Dzinēju, kas atgādina lietus pili vai tradicionālas formas papīra pūķi. Šī zvaigznāja spožākā zvaigzne ir Arkturs, kuru viegli atrast, ja Lielo Greizo Ratu roktura lociņu paturpina uz leju. Šī zvaigzne izskatās oranžīga, jo pieder sarkano milžu klasei. Arkturs atrodas aptuveni 37 gaismas gadu attālumā un ir ceturtā spožākā zvaigzne, kas vērojama zemes debesīs. Vēl viena zvaigzne, kuru ir vērts aplūkot Vērša Dzinējā ir Izars jeb Epsilon Bootes, kas ir skaista dubultzvaigzne. Ja Arktura apkaimi aplūkosi nelielā teleskopā, uz leju no sakranīgās zvaigznes pamanīsi zvana formas zvaigžņu sakopojumu – Picot 1 asterismu. Tā nav īsta zvaigžņu kopa, bet dažādos attālumos esošu zvaigžņu veidota figūra, kuru neoficiāli dēvē par Napoleona cepuri. Netālu no robežas ar Medību Suņiem atrodas lodveida zvaigžņu kopa NGC 5466. Ja “pašausi pa kreisi” tad varēsi apskatīt daudz iespaidīgāko lodveida zvaigžņu kopu M3, kas atrodas Medību Suņu zvaigznājā. Vēršu Dzinējs ir bagāts ar galaktikām, bet tās ir visai vājas. Dažas no spožākajām ir NGC 5529, NGC 5557, NGC 5676, NGC 5689.

Lai skaidras un tumšas debesis!

Sagatavoja: StarSpace