Planētām, kuras riņķo ap dubultzvaigžņu sistēmu neklājas viegli. Tām jāiztur divu atsevišķu zvaigžņu gravitācijas pievilkšanas spēks. Planētu veidošanās ap Saulei līdzīgām zvaigžņu sistēmām škiet saprotama. Taču par to, vai planētas var veidoties ap dubultzvaigžņu sistēmām, īstas pārliecības līdz šim nebija.

Astronomiem nav viegli atklāt šādas planētas. Gan tāpēc, ka, iespējams, tādas planētas ir retums, gan tāpēc, ka to atklāšana ir samērā grūta.

Nesen atklātā sistēma saucas TOI-1338, tā ir dublutzvaigžņu sistēma apmēram 1300 gaismas gadu attālumā Gleznotāja zvaigznājā. TOI-1338a ir galvenās secības zvaigzne, 1,12 reizes smagāka par Sauli. Otra dubultzveigznes sistēmas dalībniece – TOI-1338b ir sarkanais punduris, aptuveni 3 reizes vieglāka par Sauli. Zvaigžņu sistēma ir 4,4 miljardus gadus veca.

Oriģinālais raksts: Astronomers detect a second planet orbiting two stars, by Evan Gough, https://phys.org/news/2023-02-astronomers-planet-orbiting-stars.html

Oriģināla zinātniskā publikācija: Matthew R. Standing et al, The First Circumbinary Planet Discovered with Radial Velocities, arXiv (2023). DOI: 10.48550/arxiv.2301.10794

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *