SAULES SISTĒMAS PLANĒTAS

6./7. oktobris – Piscīdu plūsma. Ļoti ilga plūsma – no 25. septembra līdz 2. novembrim. Maksimumā gaidāmi aptuveni 15 lēni (tikai 29 km/s) meteori stundas laikā. Radiants atrodas tuvu horizontam dienvidos. Šogad novērojumiem, kurus vēlams sākt pēc pusnakts, traucēs Mēness.

8./9. oktobris – Drakonīdu plūsma – grūti prognozējama plūsma, kuras avots ir “izjukusī” Džokobīnī-Cinnera komēta. Tā ilgst tikai no 7. līdz 10. oktobrim. 1933. gadā tika novēroti aptuveni 30 000 meteori stundas laikā, 1947. gadā – vairs tikai 1000. Plūsmas radiants atrodas virs galvām. Ieteicamais novērošanas laiks – pēc pusnakts. Šogad novērojumus būtiski apgrūtinās Mēness.

19./20. oktobris – Epsilona Geminīdu plūsmas maksimums. Vāja plūsma, ne vairāk par 5 meteoriem stundas laikā. Tie ir ātri – aptuveni 70 km/s. Šogad šīs plūsmas meteoru vērošanu Mēness netraucēs.

20./21. oktobris – Orionīdu plūsma – šogad šīs plūsmas vērošanu neapgrūtinās Mēness. Meteoru plūsmas avots ir slavenā Haleja komēta. Parasti stundas laikā ir novērojami 15-20 ātri, dzeltenīgas nokrāsas meteori, kuru ātrums ir aptuveni 67 km/s. Radiants meklējams Oriona zvaigznājā pie “vāles”. Atcerieties, ka meteorus vislabāk ir vērot nevis radianta virzienā, bet mazliet nostāk no tā (pagriežoties par ~45o). Ja fotografējiet, izmantojiet platleņķa objektīvu. Labākais laiks novērojumiem – pēc pusnakts. Tā kā Orionīdas parasti izceļas ar spožiem meteoriem, ja ir skaidrs laiks, noteikti ir vērts iziet ārā un mēģināt kādu pamanīt.